skoczek Najlepsi polscy skoczkowie narciarscy skoczek 2

Strona Główna
Historia polskich skoków 
Najlepsi polscy skoczkowie
Konkursy skoków w Polsce
Rekordy polskich skoczni
Najdłusze skoki Polaków
Trenerzy polskich skoczków
Bezsprzecznie postacią numer jeden okazał się Stanisław Marusarz, który serię dobrych występów i przynależność do ścisłej światowej czołówki potwierdził w Lahti, gdzie w 1938 roku został wicemistrzem świata. Był to nasz pierwszy medal zawodów tej rangi w skokach narciarskich.
Wreszcie przyszedł czas na mistrzostwa rozgrywane w Zakopanem i kolejny sukces - w ślady Marusarza poszedł Antoni Łaciak, piąty na dużej skoczni, a następnie drugi na obiekcie średnim. Srebro mistrzostw świata stało się więc faktem. W tej samej dekadzie dobre miejsca zajmowali jeszcze Ryszard Witke i Józef Przybyła, ale nie stanęli na podium.
Wojciech Fortuna - Polak był najlepszy na igrzyskach olimpijskich, a ówczesne przepisy nagradzały taki sukces także tytułem czempiona globu.
Koniec kariery Małysza nie oznaczał końca wspaniałych zwycięstw. W ślady swojego wielkiego poprzednika poszedł Kamil Stoch, który w 2013 roku zapisał w Val di Fiemme swoją kartę jeśli chodzi o polskie medale na mistrzostwach świata. Na dużej skoczni w konkursie indywidualnym zawodnik urodzony w 1987 roku był najlepszy i zdobył złoto.
Nie był to jednak koniec emocji. Po raz pierwszy w historii właśnie w Val di Fiemme Polacy wywalczyli brązowy medal także w zespołowej rywalizacji skoczków. Oprócz Stocha w składzie byli również Maciej Kot, Dawid Kubacki i Piotr Żyła. Tuż po zakończeniu zawodów nazwa naszego kraju widniała na czwartej pozycji tabeli wyników, ale kilkanaście minut później rezultaty zweryfikowano gdyż okazało się, że błędnie policzono punkty Norwegów, niesłusznie nie odejmując im kilku "oczek" za belkę startową. Medal trafił więc ostatecznie w ręce Polaków.
Fortuna
Małysz 2